ATLI, Türk sanayinde ilkleri gerçekleştirmek üzere 1951 yılında Kollektif Şirket olarak İstanbul Topkapı’da kurulmuştur. Şirket yapısının 1956 yılında Anonim Şirkete dönüştürülmesi ile birlikte; zengin ürün çeşitliliği sağlanmıştır.
O tarihlerde ATLI, gerçekleşen Toplu iğne üretimi ile Türk sanayindeki gelişmenin sembolü olarak görülmüş, “Türkiye bir toplu iğne bile üretemiyor” yargısına son vermiştir.
1968 yılına gelindiğinde, geniş bir zincir üretim gamının yanı sıra raptiye, toplu iğne ve ataş üretimiyle ATLI, bölgesinin en büyük tel mamulleri üreticisi haline gelmiştir.
İlklere imza atmayı sürdüren ATLI, 1968 yılında Türk sanayine anahtar teslimi endüstriyel tesisler üretmek gayesiyle makine fabrikasını kurmuştur.
Dünya zincir üretim sanayindeki gelişmeleri daima yakından takip etmiş, teknolojik düzeyini dünya standartlarında tutmak için sürekli olarak yaptığı yatırımlarla makine parkını revize etmiştir.

Ø3 mm. ila Ø26 mm. tel çapında üretim yapan ATLI, yüksek dayanımlı kaldırma, sapan ve caraskal zincirleri, maden ve konveyör zincirleri, kalibre zincirler, galvanizli deniz zincirleri ve her türlü amaç için kullanılan sanayi zincirlerini, Avrupa ve Amerikan standartlarına uygun olarak üretmektedir. ATLI ISO 9001:2008 ve yüksek dayanımlı kaldırma zincirleri için Alman Norddeutsche Metall-Berufsgenossen Shcaft tarafından dünyada sayılı zincir üreticisine verilen, H kalite damgasının 51 numarasının sahibidir.
ATLI; karlı ve buzlu yollarda, kötü hava şartlarında, insanların can ve mal güvenliğini sağlayacak çok kaliteli patinaj zincirlerini Türkiye ve dünya piyasalarına sunmaktadır.
1986 yılında kendi tescilli markası olan TAKMATİK Patinaj zincirleri ile alışılagelmiş patinaj zinciri kavramına pratikliği, emniyeti ve rahatlığıyla farklı bir boyut getirmiştir.
Kalitesi ile ülke sınırlarını aşarak uluslararası zincir pazarında da adını duyurmuş olan ATLI, 1968 yılından beri Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, İtalya, İsveç, Bulgaristan, Romanya, Lübnan gibi ülkelere ihracat yapmaktadır.